Viranşehir Çiçek siparişi

Sümbül Ne Zaman Ekilir?
Sümbül Ne Zaman Ekilir? Sümbül Çiçeği Ne Zaman Açar?

Sümbül soğanı sonbahar başlarında filizlenmeye başlar. O nedenle sonbaharda dikebilirsiniz ancak bu sümbül yalnızca sonbaharda dikilir demek değildir. Sümbül soğanı elinize hangi mevsim geçtiyse dikebilirsiniz. Beklemiş ve kurumuş soğanı koruyabilmeniz zor olacağından eliniz geçtiği ilk anda dikebilirsiniz. Sümbül soğanı nasıl saklanır derseniz en doğru cevap onu toprakta dikerek saklamaktır.

Sümbül soğanı ne kadar derine dikilir karar vermek için soğanınızın boyuna bakın. 2 boy daha derine soğanınızı ekin.

Sonbaharda ya da kış gibi soğuk zamanlarda çiçeğinizi diktiyseniz çiçeğinizi eker ekmez sulayın. Daha sonralarda toprak nemi azaldıkça sulama yapın. İlkbaharın ilk günlerine kadar dışarıda ve soğukta tuttuğunuz soğanları, daha sonra nispeten daha çok güneş alan bir yere alın.

Sümbül Nasıl Çoğaltılır?
Sümbül çiçeğinin çoğaltılması için iki yol vardır. Birincisi köklerinden ayırma metodudur. Bu, kökten çıkan çiçeğin uzantılarının sökülerek ayrı bir saksıya ekilerek yapılan bir yoldur. Bu en basit yöntemdir ve çabuk sonuç verir. Bir diğeri ise tohumla çoğaltılmasıdır.

ümbülü tohumla çoğaltma amacınız yok ise çiçekleri solduktan sonra bekletmemeli ve kesmelisiniz. Bunun nedeni, bütün gücün sümbül soğanının bir sonraki yıl için çok daha iyi kendisini korumasına ve yavru oluşturmasına yönelmesidir.

Tohumlar olgunlaştığı zaman tohumları alıp ağustos sonuna kadar bir yerde saklayın. Saklayacağınız yerde karıncalardan uzak tutun.

Sümbül tohumu çok basit çimlenir. Ancak çimlenen sümbülün çiçeklenecek kadar büyümesi uzun zaman alır. Eksiksiz bir bakım sonrasında en iyi ihtimalle 3 senede; iyi bakılmadığı takdirde 6-7 senede çiçeklenir.

Tohumları ekmek için ağustos sonunu bekleyin. 1cm toprağın altına gömerek can suyunu verin. Rüzgar alan serin ve gölgeli bir yerde bekletin. Eğer serinlik olmazsa tohumlar çimlenmez. O nedenle serinlik olması önemli. Eğer ortam serin olmazsa, çimlenmek için havaların serinlemesini bekleyecektir.

Tohumlar çimlendikten sonra saksınızı daha sıcak, güneşli bir yere alabilirsiniz. Sümbülleriniz yetişmeye başladıkça onları açık alanda tutmanız gelişimleri açısından önemlidir.

Sümbül Çiçeğinin Faydaları
Sümbül çiçeği tohumları önceleri iştah açıcı, sarılık ve belsoğukluğu rahatsızlığını tedavi edici olarak kullanılırmış.

Sümbülün yaprak ve çiçekleri yaz başında ya da sonbaharın başlarında toplanır. Gölge bir yerde kurutulduktan sonra

Sümbülün yararları şu biçimde sıralanabilir;

İdrar söktürücü özelliği vardır.
Cilde iyi gelir. Akne tedavisinde kullanılır.
İktidarsızlığı giderir.
Hazmı kolaylaştırarak spazmı çözer.
Karın ağrılarını giderir. Mide kramplarını ve gazını söktürür. Bağırsağa iyi gelir.
Baş ağrılarına iyi gelir.
Bedeni rahatlatır, gevşetir ve sinirleri yatıştırır
Bağırsak solucanlarını düşürür. Sancılı regl zamanlarında iyi gelir.
Mikrop kırıcı etkisi vardır.
Astım grip ve bronşit kaynaklı nefes darlığını giderir.
Kısa sürede beden ateşini düşürür.
Sümbül çiçeği, yavrulardan ayrı tutularak yumuşatıcı olarak kullanılır. Soğanı ezilip süt ile pişirilir. Elde edilen bu merhem yumuşatıcı özelliktedir ve çıban üzerine sürülerek tedavi edilmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir