Viranşehir Çiçek siparişi

Sümbül bakımı

Sümbül ya da sümbül çiçeği, bulunduğu ortamı güzel kokusuyla saran, renk renk açarak baharı müjdeleyen, kolay yetiştirilen soğanlı bir bitki türüdür.

Sümbül Çiçeğinin Hikayesi
Anlatılana göre Yunan mitolojisinde sümbül çiçeği (Hyacinthus), Kral Amyklos’un, yeniden doğuşu simgeleyen Hyakintos adındaki çok yakışıklı bir delikanlı olan oğlundan gelmektedir. Onun bu güzelliği müziğin, sanatların, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı Apollon‘un dikkatinden kaçmamıştır ve ona aşk ile bağlanmıştır.

Ancak Batı Rüzgarı olarak bilinen Zephyr (Zephiros) de Hyakintos’u sevmektedir. Onun bu güzelliği Apollon ve Zephiros arasında kavgaya yol açar. Hyakintos’un Apollon ile vakit geçirmesine katlanamayan adeta kıskançlıktan deliye dönen Zephiros, ona hastalık derecesinde bağlanır ve esas görevlerini yerine getirmeyi bırakır.

Bir gün Apollo ve Hyakintos disk atma oynarken güçlerini kullanarak diskin hareket yönünü değiştirir ancak disk Hyakinthos’a çarpar ve onun ölümüne yol açar. Bu hüzün ve aşkla Apollon şu sözleri söyler

” Ey sevgili çocuk, ölüyorsun, senin taze ve güzel gençliğini ben kendi ellerimle yıktım, yok ettim. Madem ki ben seninle mezara, yer altına gelemiyorum, madem ki benim yerim göklerdedir, istiyorum ki seni kendim gibi bir ölümsüz yapayım. İstiyorum ki seni, neşeli ve kudretli olduğum zamanlarda görebileyim, ışıklarımla seni okşayayım, koklayayım. Onun için seni çiçek yapacağım. Sen yaşayacaksın. Ben dünyaya yaklaştığım ve ilkbahar kara kışı bozguna uğrattığı zaman sen topraktan baş kaldıracak fışkıracaksın…” bu sözlerden sonra Hyakinthos’un kanının düştüğü yerden bir sümbül boy verir.

Sümbül Nasıl Bir Bitkidir?
Baharın müjdecisi mis kokulu sümbül, güzelliği ile ve göz alıcı renkleriyle en sevilen bahar çiçeklerinden birisidir. Doğru bakım yapıldığında daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir saksı çiçeği olabilir

Sümbül, güzel kokulu ve dört mevsim açan çiçekleriyle ünlü, soğanlı bir bitkidir.

Sümbül Çiçeği Bakımı
Sümbül, direk olarak güneş ışığı istemez, dolaylı ışıklardan da faydalanabilen bu bitki gölge ve çok sıcak olmayan bir ortamda muhafaza edilmelidir.
Sümbül, rüzgar ve hava sirkülasyonununa karşı hassas bir bitkidir. Bu sebeple hava sirkülasyonunu olan bir ortamda bulundurulmamalıdır.
Sümbülün bulunduğu ortam 14-15 derecenin altına inmemelidir.
Sümbül bitkisinin susuz bırakılmamasına özen gösterilmelidir..
Yazları haftada en az 2 kez sulanmalıdır.
Su, bitkinin her bölümüne ulaştırılmalı ve toprağı nemli olmalıdır.
Sulama sonrası, bitkinin tabağında su bırakılmamalıdır.
Sulama miktarınız her defasında aynı, oda sıcaklığında ve dinlenmiş su ile olmalıdır.
Sümbülün toprağı bol humuslu, kumlu, nemli gevşek yapıda olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir