Viranşehir Çiçek siparişi

Ortanca nasıl çoğaltılır sorusuna verilebilecek birkaç yanıt var ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınını yaptığı Süs Bitkileri Kılavuzunda çelikle yetiştirme yöntemi önerilmekte. Oldukça kolay köklenen ortanca 1 aya kalmadan köklerini size gösterecektir.

Çelikle üretim için belli bir zaman dilimi yoktur ancak yaz başında yapılması öneri edilir. Haziran ayı bu işlem için bir hayli elverişlidir ancak budama yaptığınız sonbahar aylarında da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ortanca çoğaltmada 9 – 10 cm’lik yeşil sürgünlerden alınır ve dikim yapılır. Üzeri naylonla kapatılarak sera etkisi yaratılır.

Ortanca Çiçeği Renklendirme / Renk Değiştirme

Ortanca bitkisinin renk değiştirme hikayesi ise bir hayli ilginçtir. Pembe bir ortanca fidesini bahçenize diktiğinizde mavi bir ortanca ile karşılaşabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ortancanın rengi toprağın pH derecesi ile alakalıdır. Eğer toprağın asit seviyesi fazla ise daha mavi tonlu, asit seviyesi az ise daha pembe tolu çıkacaktır. Peki eğer pembe renkli ortanca çiçeğini mavi renge çevirmek dilerseniz bunu nasıl yaparsınız?

Bu sorunun bir hayli pratik bir cevabı var. Bitkinizin toprağına bir miktar alüminyum sülfat ilave ederseniz çiçeklerin rengi maviye dönecektir. Yalnız bu durum pembe çiçekler için geçerlidir. Şayet bez çiçekleriniz var ise bu durumdan etkilenmeyecektir. Bitkinize daha doğal yollarla müdahale ederek rengini değiştirmek istiyorsanız ilkbahar sonu ve sonbahar başı arasında ayda iki sefer yaprak çürüntüsü ve büyükbaş hayvan gübresi takviyesi yapabilirsiniz.

Eğer açık tonlu ortancalar elde etmek istiyorsanız bu sefer küçükbaş hayvan gübresi ile toprağınızı besleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir