Viranşehir Çiçek siparişi

Er daim yeşil olan bu bitkinin boyu en fazla 3 metreye kadar çıkabilir. Çalı formunda veya sarıcı formda olabilir. Pembe ve tonları, kırmızı, mavi, beyaz, yeşil pek çok renkte olabilir ama bu tohumları ile ilgili değildir. Yani pembe bir ortanca yetiştirmek istiyorsanız satın alacağınız tohum ya da ortanca fidesi, siz bahçenize diktikten sonra mavi olabilir. Bu bir hayli normal bir durumdur. Çünkü ortanca çiçeğinin çok ayrı bir özelliği vardır. Bitkinin toprağındaki maddelerin türüne göre rengi değişir. Yani eğer toprağınızın pH derecesi yüksekse bitki pembe renkli, pH derecesi düşükse mavi renkli açacaktır.

Ortanca Bakımı
Ortanca bitkisi türlerine göre güneş isteği duyar. Bazı türleri güneş severken pek çok türü de yarı gölge alanlardan hoşlanır.
Ortancanın istediği güneş direk bir güneş değilidir. Yaz aylarında direkt güneşten kış aylarında da aşırı soğuktan korunmalıdır.

Ortanca çiçeğinin yetişeceği toprağın kış boyunca en soğuk 15 derece olması gerekir.
Ortanca sulaması bir hayli önemlidir. Kış aylarında sulama haftada 1 kere günün erken saatlerinde yapılabilir. Yaz aylarında daha çok suya ihtiyaç duyar bu nedenle sulama 2 güne çıkarılabilir. Sulama vaktine toprağın ıslaklığını kontrol ederek karar verebilirsiniz. Suyu seven bu bitki lüzumsuz ve fazla sulamada hastalıklarla mücadele etmek durumunda kalabilir.
Ortanca çiçeği hastalıkları çoğu zaman yaprak lekelenmesi ve kurumasının beraberinde mantar, sineklenme ve solucanlardır.
Ortancanın toprak isteği zengin topraktır. Killi ve güçlü topraklar ortanca yetiştirmek için idealdir.
İlkbahar ortasından sonbahar ortasına kadar toprağın beslenmesi gereklidir. Bu dönem renk değişimi için de idealdir. Çiçek marketlerden satın alabileceğiniz sıvı gıda takviyesi ile ayda bir defa bitkinizi besleyebilirsiniz.
Bitkinin sonbaharda ortanca budama zamanı gelir. Ortancanın solan çiçeklerinin steril bir bıçak ya da makas ile kesilmesi önerilir. Sonbaharda yapraklar döküldükten sonra da budama yapılır. Eğer daha büyük çiçekler elde etmek istiyorsanız bu budama esnasında dalları biraz seyrekleştirebilirsiniz.
Eğer ortanca bitkinizi saksıda yetiştiriyorsanız ilkbahar ortasında saksı ve toprak değişimi yapabilirsiniz. senede bir kere, bir boy büyük saksıya geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir