Viranşehir Çiçek siparişi

Mis kokulu bir Akdeniz kızı lavanta. Güzelliği dillere destan, kokusu bir efsane ve de her tanesi farklı bir şifa!
Tüm övgüleri hak eden lavanta çiçeği nasıl yetiştirilir, nerde yetişir? Faydaları nelerdir? Lavantaveyair merak ettiğiniz ne var ise sizler için bu makalemizde anlatacağız! Lafı fazla uzatmadan başlayalım.

“Ballıbabagillerden, mavi ya da mor renkli çiçekleri koku sanayisinde kullanılacak olan bir bitki” diyor TDK lavanta çiçeği için. Peki nedir bu ballıbabagiller derseniz, çoğu güzel kokulu ve bir veya çok senelik çiçekli bitkilerin ait olduğu bir familya. Lavanta Wikipedia sitesinde 39 türde sınıflandırılmış. Ancak biz işin bu boyutundan ziyade bakım ve yetiştirilmesi ile ilgileniyoruz.

Lavanta Çiçeğinin Özellikleri;
Lavanta 20 ile 60 cm arasında boylanabilir.
Çalı görünümlü çok senelik bir bitkidir.
Lavanta haziran ve temmuz aylarında çiçek açar.
Maviden mora uzanan çiçekleri bir boru görünümünde büyür.

Lavanta Çiçeği Nasıl Yetiştirilir?
Lavanta bitkisi hemen her toprakta yetişebilen bir bitkidir. Çok seçici değildir. Kuru, hafif, kireçce zengin toprakları sever.

Lavanta çiçeği nerde yetişir? Sorusunun yanıtı ise çeşitlidir. Genellikle deniz ikliminin olduğu bölgeler de yaygın olarak görülür. Türkiye’de hem toprak hem de eiklim bakımından Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yetiştirilir. Güneş sever.
Lavanta sulama konusunda rahat bir bitkidir. Yetiştirilen toprak aşırı kumlu değil ise suya nerdeyse ihtiyaç duymaz. Çiçek verimini artırmak için bazen sulama yapılması yeterlidir.
2-3 yılda bir gübreleme yapılabilir ancak olmazsa olmaz değildir.
Işığı çok sever. Bu yüzden eğer evde bakılıyorsa pencere kenarlarında mutlu olacaktır.

Lavanta Çiçeği Yetiştirmek, Çoğaltmak
Lavanta çiçeğinin iki yolla yetiştirilebileceğini yukarda belirtmiştik. Lavanta hem tohum hem de fide yöntemi ile dikilebilir. En yaygın üretme tekniklerinden birisi de elbette çelikle üretimdir. Biraz daha ayrıntılı anlatmak gerekirse;

Tohumla lavanta yetiştirirken, öncesinde ekilecek arazinin iyice havalandırılması gerekir. Talaş ve kumla karıştırılan tohumlar, bir ay boyunca buzdolabında bekletilir. Lavanta bitkisi tohumla çoğaltılır. Tohumlar talaş ya da kumla karıştırılır, 30-40 gün boyunca 5 derece sıcaklıkta bekletilir. Bu beklemenin ardından 3 mm derinlikte ekilerek aydınlık bir yere alınır. Lavanta tohumu çimlendirme işlemi 21 günde tamamlanır.

Tohumlar ekilip çimlendikren sonra ilk sene çimlenme olmaz. Zayıf ve kısa saplı bitkiler oluşur ancak ikinci yılın sonunda çiçeklenme gözlemlenmeye başlar.

Fideleri ekerken minimum 30 x 40 cm’lik boşluklar bırakılmalıdır. Lavanta hangi mevsimde ekilir? Bölgenin ilklim şartları da esas alınarak lavanta dikimi için ilkbahar ayları tercih edilmelidir.

Lavanta çok fazla bakım isteyen bir bitki değildir. Gübreleme yapılması yeterlidir. Çiçeğin verimini artırır. Yaklaşık 3 yılda bir kez ahır gübresi veya kompost ilave edilebilir. Dikim esnasında gübreleme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir