Viranşehir Çiçek siparişi

Bonsai Bakımı Nasıl Yapılmalı
Çin’de başlayıp Japonya’ya ardından bütün dünyaya yayılan bir bitki geliştirme sanatı olan Bonsai, bodur ağaç görünümüyle bulunduğu her ortama dekoratif bir hava katar. Bu yazımızdan Bonsai çiçeği bakımı ve Bonsai yetiştirme yöntemlerine dair ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
Öncelikle akıllardaki soru ile başlayalım. Bonsai nedir? Küçük ağaççıklar olarak bildiğimiz Bonsai, Japonca bon ve sai kelimelerinin birleşmesiyle meydana gelmiş. Bon kelimesinin anlamı saksı ya da tabak olarak çevrilirken sai tahmin ettiğiniz üzere ağaç demek. Yani Bonsai için saksıdaki ağaç anlamındadır diyebilmek mümkün.

Her ne kadar bonsailer boyut itibariyle küçük olsalar da normal bir ağaçtan genetik olarak farkları yoktur. Bonsailer sadece birtakım teknikler ile saksıda yaşamaya alıştırılmış minyatür ağaçlardır. Herhangi bir ağaç ve yahut çalı da birtakım teknikler ile bonsai haline gelebilir.

Bir fidanın yaşlı bir ağaca dönmesi için gerekli olan zaman Bonsaide bir takım teknikler kullanılarak hızlandırılır. Fidana olduğundan daha yaşlı bir görünüm kazandırılır. Bunun için kimi budamalar ve dalları biçimlendirme yöntemleri kullanılır. 

Bonsai Çeşitleri Nelerdir?
Bonsai türleri, Ficus, Aser, Platanus, Carpinus ve Ardıçlardan oluşmaktadır. Bonsai hassas bir bitkidir ve bakımı da özen gerektirir.

Japonların dünyaca ünlü Bonsai ağacının yetiştirme yöntemlerini, fiyat detaylarını, sıkça sorulan soruları ve doğru yetiştirilmesine yönelik ipuçlarını bu makalemizde derledik. Satın aldığınız ya da size hediye olarak gönderilen Bonsai bitkinizin bakımı nasıl yapılır bilmiyorsanız, bonsai bakımına dair vermiş olduğumuz ipuçlarını muhakkak uygulayın.

Bonsai bakımı ile alakalı 20 ipucu
Sulama son derece önemlidir. Küçük ağacınız ne fazla sulanmalı ne de kuruyacak kadar susuz bırakılmalıdır. Fazla sulanan bitkinin kökleri çürür ve susuz bırakılan bitki zamanla kuruyarak ölür.
Su miktarını toprağa göre belirleyin. Bitkinizin toprağına dokunarak nemini kontrol edin ve sulamayı ağır ağır, toprak suyu bütünüyle emene dek yapın. Sıcak havalarda gün aşırı, kış aylarında 3 güne bir sulama yapmanız öneri edilir.
Yaz aylarında sulama yaparken; bitkinizi yerleştirdiğiniz tabakta biraz su bırakın, bu şekilde bitkini ihtiyacı olan kadarını toprağı ile çekebilecektir.
Toprağın her yerinin nemli olduğundan emin olun. Sulama yaparken toprağın bütünüyle ıslatılarak kuru bölge kalmadığından emin olun ki bitkiniz daha sağlıklı kalsın.
Bitkinizi üşütmeyin. 12- 13 dereceden daha soğuk ortamlar bonsai için yaşaması kolay olmayan bir atmosfer oluşturur.
Yılda 4 defa vitamin ile besleyin. Bitkiniz için, her mevsim başında suyuna vitamin eklerseniz sağlıklı bir Bonsainiz olacaktır.
Bitkinizi budayın. Bonsai bakımının olmazsa olmazı budamadır. Her an elinizde bir makasla onun ihtiyacı olan budamayı yapabilirsiniz. Ayrıca en aşağıda bulunan dalları budarsanız bitkinizin kökü ve gövdesi daha rahat şekil alabilir. 

Geçiş mevsimlerinde budama yapın. Yaz ve kış budama için uygun mevsimler olmamakla beraber baharı tercih etmeniz önerilir.
2-3 senede bir toprak değiştirin. Tüm bitkiler gibi bonsai de aynı toprakta her zaman kalamaz. Bu onun beslenmesine engel olur. Ancak toprak değişimi sık sık yapılırsa bitki adaptasyon sorunu çekecektir.
Saksı değişimi sırasında toprağın bütünüyle kuru olduğundan emin olun. Böylelikle saksı değişimi sırasında kökleri zarar görmez, toprak kolayca kökler arasından dökülür.
Bitkiniz karanlığa hapsolmasın. Bonsai kapalı ve karanlık ortamları çok sevmez. Bu nedenle gündüzleri olabildiğince aydınlık bir alanda olmalıdır.
Hava akımına maruz kalmamalı! Bonsai bitkiniz, tüm salon bitkileri gibi hava akımına, klimaya maruz kalmamalıdır.
Kesinlikle direkt güneş ışığı görmemelidir. Bonsai aydınlık ortam ister ama güneşe dikkat! Direkt olarak güneş altında olması bitkinizin yapraklarına zarar verebilir.
Bitkiniz bütün gün güneş görmesin. Bonsai bitkinizin istediği güneş aydınlığı sabah ya da öğlen için yeterlidir. Tüm gün aydınlık ışıl ışıl bir ortamda durması gerekmemektedir.
Yaprakları da sulamayı ihmal etmeyin. Bitkinizin yapraklarını bazen fıs fıs ile duşlama tekniği ile sulamalısınız.
Damlacıkları temizleyin. Yaprakları suladıktan sonra damlacıkların kalmadığından emin olun ki mercek görevi görüp güneş ışığı ile bitkinizi çürütmesin.

Toprağın seviyesini kontrol edin. Sulama, gübreleme ve benzeri işlemler toprağın gerekli seviyenin aşağıya düşmesine neden olabilir. Bu işlem yavaş gerçekleşeceğinden gözünüzden kaçabilir.
Mutfak bitkiniz için ideal bir alandır. Çok sıcak ya da soğuk olmayan, nemi seven ortamlar bonsai için keyifle yetişeceği alanlar sağlar. 
Isınayım derken bitkinizi öldürmeyin! Radyatör panelleri, soba yanları, kalorifer peteklerinin üzeri bonsainin kurumasını ve ölmesini hızlandırır.
Yaprak dökümünün zamanı önemli. Bitkiniz sonbahardan önce yaprak dökmeye başladıysa saksı değişimi istiyor demektir.
Bonsai Yetiştirmeye Yeni Başlayanlar İçin;

Güzel görünümlü, sağlık bir bonsaiye sahip olmak için ilk önce sabırlı olmak gerekir. Kimse kolay ve hızlı bonsai yetiştiricisi olabileceğini düşünmemeli. Öncelikle doğru fidan seçmeniz gerekir. Yeni başlayanlar için Bonsai yetiştirmek üzere genelde bodur çalı türleri önerilir. Bunun nedeni daha basit bir bakım istemeleridir. 

Bonsai yetiştirmek için tavsiye edilen 6 yöntem bulunur. Bunlar; 

Tohumdan bonsai yetiştirmek
Fidandan bonsai yetiştiremek
Çelikten üreterek yetiştirmek
Havai köklendirme yaparak bonsai yetiştirmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir