Viranşehir Çiçek siparişi

Air Plant Hava Bitkisi
Air plant yani hava bitkisi olarak da bilinen, çiçek tasarımlarında görüp de adını bilmediğimiz Tillandsia hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmeye ne dersiniz?

Çiçekler sadece toprakta yetişir diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Air plant veya sky plant olarak da bilinen hava bitkisi Tillandsia cyanea ezberleri bozan cinsten bir bitki. Daha önceki yazılarımızda topraksız bitki hatta sebze ve meyve yetiştirilebileceğinden bahsetmiştik. (Meraklısına Topraksız Çiçek Yetişir mi? Hidroponik Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?) Ancak Tillandsia doğal olarak bu biçimde yetişiyor

Tillandsia Çiçeği Özellikleri
7-8 cm boylen temelbilen, su ihtiyacı diğer bitkiler gibi olmayan hava köklü bir bitkidir Tillandsia. Hava bitkisi olarak bilinmesinin nedeni de eksiksiz olarak burdan gelir. Bromeliaceae yani Anen temelsgiller familyasının en farklı bitkisidir diyebilmek mümkün onun için. Ömrü birkaç yıl ile sınırlıdır.
Düşünülenin tam tersine Tillandsia’nın suya ihtiyaç duymaması gibi bir durum söz konusu değildir ancak onun su ihtiyacını karşılama şekli kendi familyasındaki bitkiler de dahil olmak üzere pek çok bitkiden oldukça farklıdır. Tillandsialar kökleri ile başka bitkilere tutunup ihtiyaç duydukları suyu ve güneşi bu sayede sağlarlar.

Tillandsia sıcak iklim kuşağında doğal olarak yetişebilen, üzerine tutunabilecekleri bitkiler bulunan yağmur ormanları, çöller ve bataklıklar içerisinde yaşayabilen bir bitki çeşididir.

Hava Bitkisi Tillandsia Bakımı
Tillandsia bitkisi nasıl bakılır sorusunun cevabı oldukça basittir. En önemli bakım ayrıntısı sulama ve nem ihtiyacını karşılayabilmedir.

Tillandsia susuzluğa mukavemetlidir. Suyu bünyelerinde uzun süre tutabilmeleri sayesinde susuzluğa dayanıklı bir form sergilerler. Onun güzel bir gelişim sağlayabilmesi için yeterince güneş alması gerekiyor. Doğal ortamında ihtiyaç duyduğu suyu havadaki nemden karşılayabilirler. Doğal ortamından ayrıldığında ve çeşitli aranjmanlara konulduğunda ise üzerine tutundukları bitki sayesinde su ihtiyaçlarını karşılarlar.
Tillandsia bitkinizi sulamak için sprey kullen temelbilirsiniz. Yapraklara sıkacağınız su ona iyi gelecektir. Ancak önerilen sulama yöntemi bitkinin suya batırılıp çıkarılmasıdır. Bitkinizin ihtiyacına göre ayda iki sefer veya iki ayca üç defa olabilecek aralıklarla bitkinizi su dolu bir kap içine batırıp, birkaç saat bekletip çıkarabilirsiniz. Eğer bunu yapma şansınız yoksa bitkiyi musluk altında her yerini yıkayacak şekilde suya tutabilirsiniz. Eğer bitkinin üstünde çiçeği var ise bu çiçeği suya tutmamanız öneri edilir. Fısfıs ile su püskürtme en son ihtimal olarak değerlendirilmelidir.

Tillandsia bitkisinin ışık ihtiyacı yüksektir. Bitkinin daha sağlıklı büyümesi ışıkla orantılıdır. Direkt olarak güneş ışığını almayacağı aydınlık ortamları severler.
Nem bitkinin hayati özellikleri açısından önemlidir. Doğal ortamlarındaki tropik iklim ona ihtiyacı olduğu nemi verir. Ancak ev ortamında bakılan Tillandsia için bu nemi siz sağlamalısınız. Tillandsia için nem kadar ışık da önemlidir. Bu nedenle nemli olan ancak ışıksız olan ortamlarda bakmanız önerilmez. Yani banyolar bu bitki için bu açıdan çok uygun değildir. Eğer banyonuzun güneş ışığı alabilen bir köşesi varsa durum değişir tabii olarak.
Bitki geceleri hafifi serin ve gündüzleri sıcak olan iklimlerde yetiştiği için beklentisi olan sıcaklık da bu ölçüde değişir. Çok soğuk olmayan hemen her ortamın sıcaklığı Tillandsia için idealdir.
Tillandsia budama ihtiyacı olmayan bir bitkidir. Zamanla alt yapraklar çürüyebilir. Bu normal bir durumdur. Bu durumda alt yaprakları kesebilirsiniz. Ancak kesmemeniz durumunda da bitkinize bir zarar vermezler.
Tillandsia arttırmak için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerekmez. Bitki bir süre sonra yavrulayacaktır. Tillandsia bitkisi yavruladıktan bir süre sonra yani yavrularını yetiştirdikten sonra ağır ağır ölmeye başlar. Böylece gerekli büyümeye ulaşan yavruları ayırabilirsiniz. Eğer en temel çiçeğiniz ölmeden yavruyu almak dilerseniz yavrunun veya yavruların en az en temel bitkinin yarısı kadar olmasını bekleyin.

Hava Bitkisi Fiyatı Nedir?
Hava bitkisinin fiyatı oldukça pahalı değildir. Eğer tohumdan yetiştirmek dilerseniz tohum başına ödeyeceğiniz ücret 3-5 TL’yi geçmeyecektir. Yetiştirilmiş, teraryuma uygun boyutlardaki Tillandsia bitkisinin fiyatı da 20 TL civarındadır.

İçerisinde Tillandsia bulunan teraryumlar ya da özel tasarım bahçelerden satın almak dilerseniz de bu tasarımların ücretleri 100 TL’den başlıyor.

Tillandsia Cyanea Nerelerde Kullanılır?
Tillandsia genelde teraryumlar ve minyatür bahçeler içerisinde tercih edilmektedir. Ancak bitki için havalandırma önem arzeder. Onun bir hava bitkisi olduğunu unutmamak lazım. Bu nedenle ağzı açık fanuslar tercih nedenidir.

Bununla beraber teraryumunuz içerisinden kolayca çıkararak suveyaldırabilmeniz bitki için daha sağlıklı sonuçlar doğurur ancak buna imkan yoksa fısfıs sulama da tercih edilebilir. Fısfıs ile sulamada bitkinizi gözlemleyip sulama miktarını artırabilirsiniz. Teraryum içerisinde kullanılacak diğer bitkiler ile benzer bakım isteklerinin olması çiçeğininizin sağlığı bakımından önemlidir.

Bitkinin toprağa ihtiyaç duymaması onu çeşitli duvar süslemelerinde ve avizelerde kullanılabilir kılmış. Bu nedenle özel tasarım aydınlatma aksesuarları ve tablolarda da Tillandsia bitkilerinden görebilmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir