Viranşehir Çiçek siparişi

Açelya Çiçeği
Balkonların ve bahçelerin vazgeçilmez çiçeklerinden açelya nasıl yetiştirilir? Açelya hakkında bilinmesi gerekli olan her şeyi bu yazıda sizler için derledik!
Pembe, eflatun, beyaz ve sarı gibi renklerin tonlarını üzerine giyen taze bir güzelliktir açelya. Kat kat birbirlerine sarılan taç yaprakları ile ilkbaharın ilk yarısında göz kırpar gibi çiçeklenir, ancak kısa ve öz kalır çiçekleri.

Açelya, Fundagiller familyasından çiçekli bir bitki. Ormangülü cinsine mensup ve saksı çiçekleri arasında hayli popüler. Güzel bir kız ismi olarak bilinen Açelya çiçeğinin anlamı da bir o kadar naif. Dillendirilemeyen, söylenemeyen aşkı ifade eder açelya. İçten içe aşkından yanan ama itiraf edemeyenlerin çiçeğidir. Aynı çiçeğin kendisi gibidir yani. Çiçekleri gibi kısa bir zaman sergiler güzelliğini, hislerini; eğer onu fark etmezseniz kapanır içerisine ve koca bir sene daha bekler açmak için çiçeklerini, kalbini.

Açelya Çiçeği Yetiştirmek Zor mudur?

Açelya çiçeği hakkında bilgi vermeye başlarken yetiştirilmesinin çok da zor söylememiz gerekir. Ancak her bitki gibi ilgiyi eksik etmemekte fayda vardır.

Açelya baharın renklerini ruhunda taşıyabilen bir çiçek. Kırmızı, sarı, pembe, turuncu, beyaz gibi renklerde olabiliyor. Çok senelik bir bitki olan açelya hemen ilk senesinde çimlenmeye başlar.
Açelyanın toprak tercihi ise zengin topraklar. Çürümüş bitkilerin bulunduğu, humuslu topraklarda serpilir güzel çiçekleri. Nemli topraklardan hoşlandığını söyleyebiliriz.
Açelya yetiştirirken toprağınızı özel olarak seçmelisiniz. Doğal zengin toprakları tercih etmeli ve ekstradan gübre ilave etmemelisiniz. Bu durum çiçeğinizin formunu bozabilecek toprak rahatsızlıklarına yol açabilir.
Açelya direk olarak güneşe ihtiyaç duymaz. Ancak dolaylı yollardan da olma muhakkak güneş almalıdır. Karanlık gölge alanlar açelya için uygun değildir. Böyle ortamlarda çiçekleri dökülebilir.
Karanlık ortamlarda açelya yapraklarının dökülmemesi için aydınlatıcılar kullanılabilir.
Açelya saksı bitkisi olarak yetiştirilebilir. Birçok salon çiçeğinde olduğu gibi onu da eğer evimizde yetiştiriyorsak zaman zaman çevirmemiz gerekir. Yapraklar güneş gören yerlere doğru uzamaya meyillidir ve haftada bir çevirmemiz durumunda çiçeğin yaprakları daha orantılı şekilde büyüyecektir.
Açelya suyu sever. Sulamada ölçü kabı kullanmanız önerilir. Toprağın kuruma süresi esas alınarak sıcak havalarda haftada iki, serin havalarda ise haftada bir kere su verilebilir. Fakat yine de aşırıya kaçılmaması lazım aksi takdirde bazı toprak ve kök hastalıkları meydana gelebilir.
Bitki havadar yerlerde yetişmeyi sever. Balkon ve bahçelerde yetiştirildiği için esinti hoşuna gider ve gelişimini olumlu yönde etkiler. Evinizde bulunan açelyaları havalandırmak için gün içinde balkona alabilirsiniz. Bazı kaynaklarda ise hava akımın açelyaya zarar vermiş olduğu belirtilmektedir. Bu esasında bitkinizin cinsine göre değişebilir. O nedenle çiçeğinizin kısa süreli denemelerle uygun olduğu ortamını test ederek belirleyebilirsiniz.

Açelya ılıman iklimlerde yetişir. Fazla sıcak ve soğuk havalar gelişimini olumsuz yönde etkiler. Özellikle kış aylarından soğuktan korunmalı, eğer bahçede yetiştiriliyorsa sera düzeneği kurulmalıdır.
Soğuk aylarda sulama gerçekleştirilirken de su sıcaklığına özen gösterilmelidir.. Suyun 1 gün daha önce oda sıcaklığında dinlendirilerek verilmesi sağlıklı olacaktır.
Açelya bitkisinin saksısı 2-3 yılda bir değiştirilebilir. Her seferinde sadece 1 boy çok büyük bir saksıya geçmeniz önerilir. Saksı değişimi esnasında toprak değişimi de yapabilirsiniz. Yeni kullanacağınız toprak bir önceki ile aynı yapıda ve bol humuslu olmalıdır. Ekstra bir gübreleme yapmanıza ihtiyaç yoktur.
Açelya çiçeğinizin solan yaprakları ve çiçeklerini streril bir makas veya bıçakla kesmeniz gerekir. Elinizle koparmaktan kesilikle kaçınmalısınız. Bu dönemlerde sıvı besin takviyesi yaparak çiçeğinizi dinamik hale getirebilirsiniz.
Açelya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Çiçeğimize nasıl bakacağımızı öğrendiğimize göre artık onu çoğaltabiliriz. Açelya çoğaltmanın birkaç tane yolu vardır. Bunlardan biri köklerine ayırma yöntemidir. Oldukça kolay olan köklere ayırma yönteminde bitkiyi dikkatli bir şekilde toprağından çıkarıyoruz. Köklerine zarar vermemek için bu işlemi oldukça yavaş ve nazik yapmanız önerilir.

Topraktan çıkarılan bitki kökünden üstlere uzanan yeni filizler görülür. Bu yeni bitkilerin ayrı saksılara ekilmesi ile çoğaltma işlemi sağlanabilir. Bir başka açelya çoğaltma yöntemi ise tepe çeliği yöntemidir. Tepe çeliği ile açelya çoğaltma işlemi gerçekleştirilirken gelişmiş dalların tepesinden 8 – 10 cm arası bir parça kesilerek alınır. Bu dallar yeni saksılara ekilir.

Bir başka açelya çoğaltma metodu da tohumla çoğaltmadır. Açelya tohumu nasıl ekilir? Tohum ekilirken kapalı bir sera etkisi yaratmak gerekir. Bu durum çimlenmeyi hızlandıracaktır. Toprağın orta seviye derinliğine ekilir. Tohumlar seyrek bir biçimde serpilmelidir.

Eğer bahçede yetiştiriyorsanız bahar başını beklemeniz yararlı olacaktır. Toprağın biraz ısınması ve yağmur alırken hemde bitkinin üşümemesi için uygun bir mevsimdir.

Açelya çiçeği kendi devamlılığını sağlayabilir. Bunun anlamı, bahçelerde yetişen açelyalar genelde tohumlarını yakınlarına döktükleri için yanlarında yeni yeni açelyaların yetişmesi çok olasıdır. Doğal yollarla yetişen bu açelyaları köklerinden alarak saksılara yerleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir